Quizzma Latest Questions

Calculating the Unit Price of Ice Cream Bars

A 9-pack of ice cream bars costs $2.16. What is the unit price?
$ ______ per ice cream bar




Leave an answer

Leave an answer

What is the capital of Egypt? ( Cairo )

1 Answer

  1. To find the unit price, you need to divide the total cost by the number of items.

    Total cost = $2.16

    Number of ice cream bars = 9

    Unit price = Total cost ÷ Number of items

    Unit price = $2.16 ÷ 9 = $0.24

    So, the unit price is $0.24 per ice cream bar.

Related Questions