A 9-pack of ice cream bars costs $2.16. What is the unit price?
$ ______ per ice cream bar
Share
Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.
Please briefly explain why you feel this question should be reported.
Please briefly explain why you feel this answer should be reported.
Please briefly explain why you feel this user should be reported.
To find the unit price, you need to divide the total cost by the number of items.
Total cost = $2.16
Number of ice cream bars = 9
Unit price = Total cost ÷ Number of items
Unit price = $2.16 ÷ 9 = $0.24
So, the unit price is $0.24 per ice cream bar.